Poniedziałek, 21 października 2019 Celiny Eli Urszuli
Szukaj w Internecie
Szukaj w Polibuda.info
Polibuda.info » Kultura » Literatura » Recenzje   
Drukuj
Pamiętnik zesłańca
'Ty musisz żyć, aby dać świadectwo prawdzie...'
9,09/10 głosów: 23 Oceń artykuł
Czesław Sandelewski we wstępie napisał tak: "Życie nie szczędziło Autorowi doświadczeń. (...) Żołnierz polskiego Września, ochotnik w Armii Czerwonej, jej oficer, obrońca Stalingradu..." Dla miłośników historii, szczególnie okresu II wojny światowej i lat powojennych lektura obowiązkowa. Książka pełna jest przygód, niespodziewanych zwrotów akcji, razem z Autorem przezywamy wloty i upadki...

Kim jest Autor opowiadań? Dominik Mieczysław Baczyński był synem inżyniera, oficera I Brygady Legionów. Urodził się w 1922r w Drohobyczu. Dwa lata później zmarł jego ojciec, został oddany do ochronki (dzisiejszy dom dziecka), ponieważ jego matka poszła w świat. Spostrzegawczy pewnie już zauważyli zbieżność nazwiska z znakomitym poetą, powstańcem warszawskim Krzysztofem Kamilem. I słusznie gdyż byli oni braćmi ciotecznymi.

Do rzeczy. Pamiętnik zesłańca ukazał się w 1990r. i zaliczany jest do literatury łagrowej, która związana jest z radzieckimi obozami koncentracyjnymi i więzieniami (w odróżnieniu od literatury z obozów hitlerowskich, choć mają cechy wspólne). Muszę tu napomknąć o pewnej różnicy, gdyż wielu ludzi po prostu nie zwraca na to uwagi: 'łagier' jest to sowiecki obóz pracy przymusowej, natomiast 'lagier' jest również obozem pracy przymusowej tylko niemieckim.

Wspomnienia spisane zostały w latach 1975-1985, Autor był już wtedy schorowanym człowiekiem, od wielu lat przykutym do wózka inwalidzkiego. Chciał pozostawić potomkom 'napisaną prawdę o swoim życiu'. Baczyński posiada ogromny dar pisania przejrzyście, prosto, zachęcająco. Całość stanowi niezwykle zgraną kompozycję. Literat pozwala czytelnikowi zagłębić się w jego świat tak realny, brutalny a jednak pełen optymizmu.

Opowieść zaczyna się w momencie wkroczenia wojsk sowieckich do rodzinnego Drohobycza. Baczyński kończy właśnie gimnazjum, ma zaufanych kolegów, jest postacią znaną i lubianą. Już w pierwszych rozdziałach poznajemy psychikę i metody postępowania bohatera. Warto zauważyć i zapamiętać zachowanie Autora na początku spisanych wspomnień i pod koniec książki. Jego postępowanie, nadzieja, zachowanie godności pozwala przetrwać nie tylko jemu ale również towarzyszom niedoli.

Nie chciałabym zdradzić zbyt wielu szczegółów, ponieważ naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. W wielkim skrócie. Baczyński trafia do niewoli mając niespełna 20 lat, niesłusznie zostaje skazany na 10 lat łagrów. Przez tak długi okres czasu przechodzi przez kilkadziesiąt obozów pracy, w jednych 'żyje' się lepiej w innych gorzej. Podczas tej tułaczki po syberyjskim terenie Autor poznaje, zaprzyjaźnia się, awanturuje z wieloma ludźmi. Są to zarówno współtowarzysze obozowego życia, jak również politycy, wojskowi, uczeni, różnej maści awanturnicy, bandyci, złodzieje.. Z każdym człowiekiem, miejscem wiążą się nietypowe wspomnienia, perypetie. Po tych 10 latach Baczyński nie jest już 'zakluczonym', jest człowiekiem wolnym, zostaje zesłańcem... Nie może opuścić terenów ZSSR i powrócić do ukochanej Polski. Jednakże i to ulega zmianie...

"Ty musisz żyć, aby dać świadectwo prawdzie - pamiętnik zesłańca" stanowi realny obraz stalinizmu, pokazuje prawdziwe zachowania, dzięki niemu poznajemy autentyczne życie zakluczonych... Książka ta, była, jest i będzie dowodem na zbrodnie i postępowanie radzieckie tamtych lat.

Źródło informacji: Informacja własna
Oceń artykuł
9,09/10 głosów: 23
Autor: Olga Paluchowska dnia: 20.02.2010 [15:30]

Dodaj do: Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Wykop.pl Dodaj do del.icio.us Dodaj do gwar.pl


komentarze (5)

Pamiętnik zesłańca
Stefan (Gość) IP: 80.52.179.* +odpowiedz skasujcie ten komentarz
11.04.2011 [07:50]
Wspaniała książka , czyta sie jednym tchem - polecam
Pamiętnik zesłańca
HankaAnonim (Gość) IP: 94.75.121.* +odpowiedz skasujcie ten komentarz
28.08.2011 [14:22]
Wspaniala biograficzna ksiazka,dajaca pelny obraz stalinowskiej rzeczywistosci.Bardzo ciekawa,dobrze napisana. Powinna byc obowiazkowa lektura. Szkoda ,ze nie jest dostepna w ksiegarniach.
Pamiętnik zesłańca
Alicja (Gość) IP: 83.28.209.* +odpowiedz skasujcie ten komentarz
02.10.2011 [19:46]
Bardzo dobra książka.Zgadzam się że powinna być obowiązkową lekturą.Polecam każdemu.
Pamiętnik zesłańca
Tomasz (Gość) IP: 83.4.112.* +odpowiedz skasujcie ten komentarz
15.09.2012 [18:22]
Książka godna polecenia, zapiera dech w piersiach, przeraża, ale czasem odrobinę bawi. Z tej książki byłby dobry scenariusz do filmu. Chyle czoła tym którzy przeżyli to piekło. Dziękuję Panu Baczyńskiemu, że zechciał podzielić się swoimi wspomnieniami.
Pamiętnik zesłańca
mariaAnonim (Gość) IP: 95.40.63.* +odpowiedz skasujcie ten komentarz
19.03.2017 [14:04]
Bardzo dobra książka. Jako jedna z nielicznych ,które czyta się całe życie i się nie znudzi, Realistyczna,Pełna optymizmu, Są wzloty i upadki,Język prosty,czasem zabawny,POLECAM!!!

Strona: 1/1
1 

Dodaj nowy komentarz

Jesteś niezalogowany. Zaloguj się, jeśli nie chcesz aby komentarz był anonimowy.Zwiększ wysokość pola Zmniejsz wysokość pola

(opcjonalnie)
3.85.245.* - w takiej postaci pojawi się Twoje IP, gdy jesteś niezalogowany

Dodawanie komentarzy:
Użyj [http://www.polibuda.info] lub [http://www.polibuda.info|opis] przy wstawianiu odsyłaczy..
Tagi HTML są zablokowane.
Developed by XIDEMIA Powered by Cabal Samorzad Studentow PW