Poniedziałek, 21 października 2019 Celiny Eli Urszuli
Szukaj w Internecie
Szukaj w Polibuda.info
Polibuda.info » Sport i turystyka » Wyjazdy   
Drukuj
Letni Obóz Politechniki Warszawskiej
Emblemat artykułu
Letni Obóz Politechniki Warszawskiej to już czwarta edycja wakacyjnego obozu rekreacyjno–naukowego dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. W 2013 roku Obóz odbędzie się w Miętnem koło Warszawy w terminie od 24 do 31 lipca. Obóz skierowany jest do uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi oraz technicznymi, którzy rozważają możliwość studiowania na Politechnice Warszawskiej lub innej uczeni technicznej.


W trakcie Obozu oprócz standardowych zajęć rekreacyjno – sportowych oraz integracyjnych uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w jednym z ośmiu 25-godzinnych warsztatów z zakresu nauk ścisłych i technicznych:

1. Architektura: Projekt: relaks
2. Astronomia i optyka: Kosmos przez lornetkę
3. Chemia: Chemia - nauka, pasja, sztuka
4. Elektro-fizyka: Elektro-fizyka czyli elektronika na rozkazach fizyka
5. Energetyka: Energetyka – skąd bierze się prąd i ciepło?
6. Informatyka: Programowanie C++
7. Mechanika: Zrozumieć mechanikę... czyli jak działa to, co nas otacza
8. Robotyka: Warsztaty z robotyki z wykorzystaniem LEGO Mindstorms NXT 2.0

Warsztaty naukowe w trakcie obozu prowadzone będą przez młodych pracowników naukowo-dydaktycznych Politechniki Warszawskiej oraz studentów działających w kołach naukowych tej uczelni.

Warsztaty z architektury mają na celu zapoznanie uczestników z szeroko rozumianą problematyką projektowania architektonicznego i urbanistycznego oraz wzornictwa przemysłowego. Uczestnicy poznają różne tradycyjne i nowoczesne techniki oraz materiały budowlane, stworzą betonową rzeźbę, a także zaprojektują środowisko przeznaczone do wypoczynku oraz wykonają jego makietę.

Celem warsztatów z astronomii i optyki jest zapoznanie uczestników z podstawami optyki, astronomii i sztuką obserwacji nieba. Uczestnicy zbudują własny peryskop, będą także projektować i budować proste układy elektroniczne reagujące na światło (prosty włącznik zmierzchowy, samochodzik sterowany światłem). Uczestnicy nauczą się korzystania z map nieba i programów komputerowych dotyczących astronomii, będą prowadzić obserwacje nieba, korzystając z lornetki i teleskopu, a także zaplanują misję na Marsa.

Głównym celem zajęć z chemii jest zapoznanie uczestników z różnorodnością chemicznego świata – pokazanie chemii nie tylko jako nauki teoretycznej, ale skupienie się na jej praktycznych walorach. W trakcie pięciu dni zajęć, młodzi badacze przejdą przez program chemii nieorganicznej, chemii analitycznej, chemii organicznej i chemii kosmetycznej. Uczestnicy poznają praktyczne zastosowania wiedzy teoretycznej i przekonają się, że od pomysłu, do przemysłu droga jest trudna i daleka, ale osiągnięty cel daje prawdziwą satysfakcję.

Warsztaty z elektro-fizyki mają na celu zapoznanie uczestników z praktycznym wymiarem fizyki, realizowanym przede wszystkim poprzez wykorzystanie elektroniki. Posługując się własnoręcznie przygotowanymi układami elektronicznymi oraz korzystając z różnorodnego sprzętu, uczestnicy będą mieli okazję poznać prawa rządzące działaniem układów elektronicznych, wykonywaniem pomiarów, analizą sygnałów, a nawet badaniem sygnałów pochodzących z ciała człowieka. Aby było to możliwie, na kursie przewidziana jest zarówno powtórka z podstawowych zagadnień teoretycznych jak również nauka elektroniki w praktyce.

Celem warsztatów z energetyki jest zapoznanie uczestników z szeroko rozumianą problematyką energetyki. Począwszy od pierwotnych źródeł energii takich jak węgiel, czy energia słońca, poprzez podstawowe technologie wytwarzania energii, skończywszy na efektywności energetycznej i zagadnieniach dotyczących oszczędzania energii. Uczestnicy zbudują również samochody zdalnie sterowane zasilane ogniwami fotowoltaicznymi, stworzą również własną turbinę wiatrową, wybiorą i „wybudują” własną elektrownię oraz zapoznają się z zasadami oszczędzania energii elektrycznej i ciepła.

Przedmiotem warsztatu z informatyki będzie programowanie komputerów PC w języku C++. Język ten, który nie jest językiem "martwym", podlega stałej ewolucji - podobnie jak cały otaczający nas świat. Opanowanie C++ w stopniu zadowalającym jest doskonałym punktem startu do nauki innych języków (np. Java, Python, PHP), jak również programowania innych niż komputery PC urządzeń, np. mikrokontrolerów, telefonów komórkowych czy tabletów. Uczestnicy spotkają się z takimi zagadnieniami praktycznymi jak programowanie strukturalne, obiektowe, kontenery i algorytmy STL oraz Grafika 2D.

Celem warsztatów z mechaniki jest poszerzenie wiedzy ogólnej z zakresu mechaniki. Przybliżona zostanie sylwetka inżyniera XXI wieku – jego obowiązki oraz programy wspomagające projektowanie, których na co dzień używa. Każdego dnia przewidziano zajęcia praktyczne. Umiejętności zdobyte podczas tego rodzaju zajęć przydadzą się w życiu codziennym. Uczestnicy zbudują most kolejowy nad terenami wodnymi, nauczą się także wykonywać proste układy elektroniczne i samodzielnie wykonają oświetlenie diodowe modelu samochodu, który również zaprojektują i wykonają w niewielkich zespołach.

Celem warsztatów z robotyki jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zagadnieniami związanymi z robotyką oraz mechatroniką, a także realizacja własnych robotów wykorzystując w tym celu klocki Lego Mindstorms NXT 2.0 oraz proste środowisko do ich zaprogramowania. Uczestnicy w małych 3-osobowych zespołach nauczą się budować i programować różnego typu roboty, dowiedzą się jak działają i czym się różnią od siebie żyroskopy i akcelerometry oraz wykorzystają je w swoich robotach. Uczestnicy skonstruują też kołowy lub szynowy pojazd, którym będą mogli zdalnie sterować pilotem na podczerwień lub za pomocą najnowszej generacji telefonów komórkowych wyposażonych w moduł Bluetooth. Podczas warsztatów odbędą się zawody robotów, między zespołami.

Prowadzący warsztaty poza realizacją programu przewidują dodatkowe godziny zajęć, wykładów i konsultacji dla zainteresowanych uczniów. Zostaną równie zorganizowane konkursy z nagrodami.

Program naukowy połączony będzie również z zajęciami sportowymi i integracyjnymi prowadzonymi przez wychowawców, którzy również związani są z Politechniką Warszawską. Wszystko po to, aby młodzież miała możliwość zdobycia jak najwięcej informacji o studiowaniu na Politechnice Warszawskiej.

Więcej informacji na temat Obozu na stronie internetowej: http://www.klatrat.org

Autor: promocja.klatrat(o)gmail.com dnia: 20.04.2013 [20:30]

Dodaj do: Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Wykop.pl Dodaj do del.icio.us Dodaj do gwar.pl
Developed by XIDEMIA Powered by Cabal Samorzad Studentow PW