Poniedziałek, 21 października 2019 Celiny Eli Urszuli
Szukaj w Internecie
Szukaj w Polibuda.info
Polibuda.info » Nauka » Ciekawostki   
Drukuj
Shell Eco-Marathon 2013
Emblemat artykułu
Pokonanie trasy z Rotterdamu do Moskwy na jednym litrze paliwa, niemożliwe? Niekoniecznie. Co roku podczas konkursu Shell Eco-Marathon Europe, studenci z całej Europy biją kolejne rekordy wydajności zużycia paliwa.

W zaprojektowanych i zbudowanych przez siebie pojazdach, wykorzystują zarówno konwencjonalne źródła energii, takie jak benzyna, olej napędowy, etanol i GTL, jak i alternatywne, m.in. wodór i prąd. W 2012 roku ulice holenderskiego miasta Rotterdam zmieniły się w tor wyścigowy, na którym zmagania obserwowało ponad 40.000 osób.Wyzwania miejskiego toru

Tegoroczna, 29. edycja konkursu ponownie odbędzie się w Rotterdamie. W dniach 15 – 19 maja, ponad 3000 studentów z 24 krajów podzielonych na 224 zespoły będzie rywalizowało w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept.

Zeszłoroczne zawody pokazały, jak nowa technologia może działać w sercu prawdziwego miasta. Uliczny tor, a na nim pięć, ostrych 90-stopniowych zakrętów, zmusił uczestników rajdu do wykazania się dużą zręcznością i umiejętnością jazdy. Wyścig organizowany w sercu metropolii stanowił także nowe wyzwanie dla samych pojazdów, przyzwyczajonych do warunków torowych. Zawodnicy bez trudu jednak dostosowali się do nowych, miejskich warunków, starannie się przygotowując, wdrażając nowe strategie i ustanawiając niespodziewane rekordy wydajności paliwa.

„Patrząc na zeszłoroczny Shell Eco-Marathon Europe, byłem pod wrażeniem sposobu, w jaki studenci potrafili dostosować się do nowego toru ulicznego. Dzięki twórczości młodego pokolenia inżynierów i partnerstwu miasta Rotterdam, dążymy do zaprezentowania innowacyjnych podejść do wyzwań, jakie stawia przed nami wykorzystanie energii." - powiedział Piotr Dziwok, Prezes Shell Polska.

W 2013 roku Shell Eco-Marathon stawia na połączenie rozwiązań solarnych i elektrycznych. Zmiana ta odzwierciedla kierunek, w jakim rozwijać się będzie branża motoryzacyjna, stawiając na pojazdy elektryczne i stwarzając większą konkurencyjność w kategorii „Battery Electric”.

Miasto Rotterdam jest idealnym gospodarzem i partnerem konkursu. To miasto znane z ambitnych pomysłów na zrównoważone wykorzystanie zasobów energetycznych i inicjatyw w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

Polska reprezentacja na torze w Rotterdamie

W tegorocznej edycji Shell Eco-Marathon, Polskę reprezentować będą następujące zespoły:
 • Eco CarPG - Koło Naukowe „Mechanik” Politechniki Gdańskiej,
 • Mietek Team - Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej
 • Smart Power - Wydział Mechaniczno- Technologiczny Politechniki Śląskiej,
 • Iron Wariors - Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej,
 • Elvic Team- Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej,
 • Eco Zone 505 - Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej,
 • Green Arrow - Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej,
 • SIMR Team - Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej
 • SKAP - Studenckie koło Aerodynamiki Pojazdów, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej

Zmagania drużyn podczas wyścigu oraz wyjątkową atmosferę Shell-Eco Marathon można zobaczyć pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=P1UkcMSH8XA

Shell Eco-Marathon

Shell Eco–Marathon to jeden z najbardziej innowacyjnych i ambitnych konkursów studenckich odbywający się corocznie w Europie, Ameryce i Azji. Zespoły szkół średnich oraz uczelni z całego świata, stają przed wyzwaniem zaprojektowania, zbudowania i przetestowania najbardziej wydajnych pod względem energetycznym pojazdów. Zwycięża drużyna, która pokona najdłuższy dystans, wykorzystując przy tym jak najmniejszą ilość energii.

Shell Eco-marathon jest widocznym dowódem zaangażowania firmy Shell w pomoc sprostaniu rosnącym potrzebom energetycznym w sposób odpowiedzialny, pracując wspólnie z młodzieżą i partnerami na całym świecie. Wydarzenie jest także wyjątkową okazją do zaangażowania obecnych i przyszłych liderów, którzy z ogromną pasją szukają zrównoważonych rozwiązań dla światowego wyzwania energetycznego Shell Eco -marathon, jako prawdziwie globalna inicjatywa, rozgrywany będzie na całym świecie w następujących terminach:
 • amerykańska edycja Shell Eco-marathon: od 1 – 4 kwietnia w Houston w Stanach Zjednoczonych,
 • europejska edycja Shell Eco-marathon: od 15-19 maja w Rotterdamie w Holandii,
 • azjatycka edycja Shell Eco-marathon: od 4 -7 lipca w Kuala Lumpur w Malezji.
Źródło informacji: Informacja prasowa
Autor: Karolina Halik dnia: 25.04.2013 [01:15]

Dodaj do: Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Wykop.pl Dodaj do del.icio.us Dodaj do gwar.pl


komentarze (1)

Shell Eco-Marathon 2013
hopa (mkmmjm_mkmmjm@y...) +odpowiedz skasujcie ten komentarz
27.03.2016 [14:03]

https://goo.gl/LkZlGe/

https://goo.gl/iY5E7u/
https://goo.gl/OnucaS/
https://goo.gl/5peh67/

Strona: 1/1
1 

Dodaj nowy komentarz

Jesteś niezalogowany. Zaloguj się, jeśli nie chcesz aby komentarz był anonimowy.Zwiększ wysokość pola Zmniejsz wysokość pola

(opcjonalnie)
3.85.245.* - w takiej postaci pojawi się Twoje IP, gdy jesteś niezalogowany

Dodawanie komentarzy:
Użyj [http://www.polibuda.info] lub [http://www.polibuda.info|opis] przy wstawianiu odsyłaczy..
Tagi HTML są zablokowane.
Developed by XIDEMIA Powered by Cabal Samorzad Studentow PW